מימוש זכויות רפואיות חייג עכשיו 08-9182222  |  חיפוש באתר

רשלנות רפואית

כל אחד מאיתנו זכאי לקבל שירות רפואי הן ממוסדות פרטיים והן ממוסדות ציבוריים. השירות צריך להינתן בקפידה כי הרי מדובר בכל פעם בחיי אדם. לא פעם קורה שרופאים או צוות רפואי טועה בצורה רשלנית שאינה תואמת טעות אנוש אלא טעות שבסופו של דבר, עם תשומת לב, יכלה למנוע מקרים חריגים. אם גם אתם נפגעתם מרשלנות רפואית כלשהי, דעו שיש לכם זכויות רפואיות.

אז מה היא בעצם רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בהגדרתה הינה שירות רפואי לא תקין שבמסגרתו נגרם נזק למטופל, שלא היה נגרם אם השירות היה ניתן באופן זהיר בצורה סבירה. סוגי רשלנות רפואית יכולים להיות מתן תרופה שאינה מתאימה לחולה, ביצוע ניתוח לחולה שלא היה צריך ניתוח עקב טעות באבחנה, שליחת המטופל לביצוע טיפולים שאינם ראויים למצבו ועוד.

איך אדע אם פעלו איתי ברשלנות?

רופאים ונותני שירות רפואי נמדדים באופן יומיומי על מתן השירות שלהם באופן תקין. בכל יום ישנו סיכוי שמסיבה כזו או אחרת משהו יתבצע שלא כשורה. ישנן טעויות שניתן להגדיר באופן חד משמעי כטעויות אנוש, אך מקרים רבים יכולים להימנע רק מהתנהלות סבירה ונכונה של הרופא או הצוות הרפואי.

לא אחת קורה שצוותים רפואיים טועים באבחנתם את החולה או מבלי משים נותנים לו תרופה לא מתאימה. המדד לרשלנות נקבע לפי חומרת המחלה וחומרת התוצר של הטעות. אם מטופל מסוים הגיע עם מקרה פשוט מאד לבית החולים וסיים את הביקור כנכה לכל החיים בגלל רצף אירועים שגוי, מדובר ברשלנות.

אם הרופאים עשו ניתוח למטופל ושכחו בגופו מחט, מספריים או כלי אחר, זו רשלנות וודאית. לצורך התמיכה בתחומים האפורים יותר נכנס עורך דין לתמונה בכדי לייצג את המטופל ולעזור לבית המשפט לקבוע האם מדובר ברשלנות.

אילו מקרים נפוצים בתחום

בתוך עולם הרשלנות הרפואית תמצאו מספר תחומים מובילים שבהם מתבצעות הכי הרבה פניות לתביעות בנושא. התחומים הבולטים ביותר הם:

  • שוק הניתוחים האסטטיים – ניתוחים פלסטיים שבוצעו שלא כמצופה וגרמו לנזק בלתי הפיך למטופל
  • מעקב היריון – לא פעם מתרשלים רופאים במעקב היריון ולא מגלים תופעות שניתנות למניעה בשלבים מוקדמים. בשלבים מתקדמים של ההיריון, כשמתגלות תופעות שניתן היה למנוע, היולדת נמצאת במצב שאין ממנו חזרה.
  • לידה – לא אחת מתקבלות פניות על רשלנות בזמן לידה, שימוש בחומרים שסיכנו את היולדת ואת העובר ועוד.
  • אבחון לקוי של גידולים – ישנה תופעה כזו בקרב אנשים שסובלים מגידולים ממאירים שלא קיבלו התייחסות ואבחון מדויק בזמן
  • שגיאה במתן תרופות – לפני שמטופל מקבל תרופה כלשהי, בין אם לשימוש עצמי ובין אם באופן יזום בבית החולים, חובה לוודא שאינו רגיש לכך ושהתרופה אכן מתאימה ונחוצה לטיפול
  • רשלנות בטיפולי שיניים – רופאים שעושים טעויות שאינן מתקבלות על הדעת ולא היו מתבצעות באופן סביר על ידי רופאים אחרים.
  • ועוד.

לא תמיד ישנה דרך חזרה לאחר מקרה של רשלנות רפואית, אך כן יש אפשרות למצות את הדין.

מאמרים נוספים
חיוג מהיר
waze