מימוש זכויות רפואיות חייג עכשיו 08-9182222  |  חיפוש באתר

רשלנות רפואית וזכויות רפואיות

לא בטוחים האם חוויתם רשלנות רפואית? זה שואלים את עצמכם מה היא רשלנות רפואית? אם מסיבה כלשהי נפגעתם תוך כדי טיפול רפואי כלשהו ואתם מעוניינים לוודא שהאירוע הוא אירוע רשלני המחייב תביעה, כדאי להכיר את ההגדרה לרשלנות רפואית ואת הסיבה שבגללה חובה להתייעץ בעורך דין בכדי לקבל את התשובה הנכונה ביותר.

האם כל טעות היא רשלנות?

כל אדם באשר הוא, בין אם מדובר ברופא מקצועי ומומחה ובין אם בכל איש מקצוע או שירות אחר, טועה לפעמים. איננו חפים מטעויות. אך האם ניתן להגדיר את אותה הטעות בתור "רשלנות" או שמא יש לכך הסברים נוספים?
אי אפשר להגדיר כל טעות רפואית כרשלנות. העובדה היא שכל רופא או חבר צוות רפואי מקבל ביום עשרות החלטות גורליות.

העומס שיש כיום על אותם רופאים וצוותים רפואיים עצום ולכן, למרות נהלים מחמירים והקפדה רבה שנועדו למנוע טעויות, הן עדיין מתרחשות. כדי להגדיר האם הטעות עונה להגדרה רשלנות יש הליך מסודר שצריך לעבור שבוחן את אותה טעות לבוריה.

ההגדרה המשפטית של רשלנות רפואית

מכיוון שרופאים אינם חפים מטעויות, ובהחלט ישנן טעויות רבות שנחשבות לטעויות אנוש, עובר גבול דק מאד בין ההגדרה "טעות" לבין ההגדרה "רשלנות". אדם מן המניין אינו יכול להבחין בין השניים. בכדי לקבוע האם הטעות יכולה להיות התרשלות צריך לשאול את השאלה – האם הטיפול שהתקבל עומד ברמה סבירה של טיפול או חורג מאותה נורמה סבירה? אם ניתן לענות על כך בוודאות מוחלטת שהטיפול חרג מהנורמה המקובלת והסבירה בה היה נוהג כל רופא אחר, יתכן שניתן להכיל את המקרה כרשלנות רפואית.

הגורמים המעורבים מבחינה משפטית

בכדי למצות את הדין בנושא בחינת הטעות של הרופא יש הליך מסודר שעובר כל מי שמעוניין להגיש תביעה על כך. התהליך מתחיל בפניה לעורך דין שמומחה בענייני רשלנות רפואית, אשר יכול לתת אינדיקציה ראשונית האם יש או אין כאן עילה לתביעה. לאחר בחינה וייעוץ של עורך דין, מתחילים לעבור הליך משפטי מקובל בו בוחנים לעומק את הנושא המדובר ומערבים גורמים נוספים (רופאים מומחים נוספים, גופים שבוחנים את המקרה) שבסמכותם לקבוע האם הטעות שבוצעה מוגדרת כרשלנות רפואית או לא. בסוף ההליך מוגש הסיכום לבית המשפט בכדי לקבוע סופית את חומרת המצב.

מה מקבל התובע על רשלנות רפואית

לאחר הגשת תביעה, ובמידה ובית המשפט מחליט שמדובר ברשלנות רפואית, הפיצויים שיכול לקבל התובע משמעותיים מאד. מדובר בפיצויים כספיים בגובה עשרות ומאות אלפי שקלים, פיצויים כמו הוצאות רפואיות נלוות, הפסדי שכר, עזרה וסיעוד, נשיאה בנטל ההוצאות המשפטיות וכיוצא בזה.

חשוב לדעת!

חוק ההתיישנות חל גם על תביעות מסוג רשלנות רפואית. הספירה להתיישנות האירוע מתחילה ביום בו לראשונה הופיעה הסיבה לתביעה ונמשכת 7 שנים. עם הגשת התביעה במהלך 7 השנים האלו, נפסקת הספירה. לכן, במידה וחוויתם אירוע מסוג זה ויש בידכם עדויות לכך, מומלץ להחיש ולהגיש תביעה בהקדם.

מאמרים נוספים
חיוג מהיר
waze