מימוש זכויות רפואיות חייג עכשיו 08-9182222  |  חיפוש באתר

רופא עיניים מומחה לניתוח קטרקט בעיניים

מבוגרים רבים סובלים מליקוי ראיה הנקרא בעגה המקצועית "קטרקט". במה מדובר? והאם יש קשר בינו לבין אלרגיה בעין? על כל זאת ועוד – במאמר הבא.

ניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט מתבצע על ידי רופא עיניים מומחה ומטרתו היא לתקן את ליקוי הראיה, המתבטא בעכירות ראיה קבועה. מידת ההפרעה לשגרת היום יום משתנה מאדם לאדם ובהתאם לגיל בו לקה בה האדם. להשגת התוצאה הטובה ביותר, מבצעים ניתוח בה מעורב סכין כירורגית להחלפת עדשת העין העכורה או – למתקדמים יותר – מבצעים ניתוח קטרקט בלייזר. לניתוח תוצאות חיוביות מזהירות, וכבר בימי ההחלמה הראשונים תוכלו ליהנות ממראה חד יותר שילך ויתבהר עם הזמן.

אמינולוגיה קלינית – במה מדובר והאם יש קשר לקטרקט?

תחום האמינלוגיה הקלינית עוסק ברפואה הפנימית ובטיפול במחלות הקשורות למערכת החיסון. לצידם ויד ביד, מוכשרים גם רופאים בתחום האלרגיה לטיפול בתופעות האלרגיה ברפואת ילדים ומבוגרים. ככלל, לא ניתן לומר שקיים קשר בין הופעת אלרגיות לבין הופעת קטרקט, אך יש בכל זאת קשר סיבתי בתחום מסוים, עליו נפרט מיד.

הופעת אלרגיה בעין

השפעה אלרגית על העיניים יכולה להיגרם מכמה סיבות ולהתגלות בכמה אופנים. שכיחות התופעה הזו באוכלוסיה עומדת על כ- 20%. התגובה האלרגית בעין נגרמת כתוצאה מ"תקיפה" של לחמית העין, הקרנית והעפעפיים כתוצאה מחשיפה לחומרים אליהם הגוף אלרגי. בדרך כלל, התסמינים הבולטים של אלרגיות העין השונות יבואו לידי ביטוי בגרד מקומי, אודם, עפעפיים נפוחות וגם היווצרות דמעות.

כשמדובר במחלות אלרגיה כרוניות, לעומת זאת, התסמינים יהיו חמורים יותר ויהיו קשורים בירידה בתפקודי הראיה. מומחה לאלרגיה או רופא עיניים מומחה יוכל לקבוע, על פי בדיקות מקיפות, לאילו חומרים בדיוק הגוף אלרגי ומדוע הוא מפתח את התגובה הטורדנית, וגם כיצד לטפל בהם כשהם מופיעים – כאן נכנס לתמונה הקשר בין האלרגיה לבין הקטרקט.

דלקת אביבית של הקרנית והלחמית

מדובר באלרגיה קלינית וכרונית הפוגעת בעיקר בילדים החל מגיל 5. היא נפוצה יותר באקלים חם ויבש. היא באה לידי ביטוי בהופעת גרד, נפיחות, דמעות ועוד, ועשויה להימשך במשך כל ימי השנה, עם החמרה בחודשי האביב והקיץ. במשך שנים ארוכות הטיפול היעיל המשמעותי בדלקת זו היה דרך מתן טיפות סטרואידים לעין הנגועה. אין ספק שהסטרואידים שיפרו את המצב, אך החסרון בטיפול היה תופעות הלוואי ממנה סבלו ילדים – אחת מתופעות הלוואי הללו היא הופעת קטרקט או גלאוקומה (לחץ תוך עיני גבוה).

זאת אומרת, ששימוש בסטרואידים הוביל לכך שילדים רבים – שכלל לא נמצאים בקבוצת סיכון מיידית ללקות בקטרקט – סבלו מעכירות בעין רק בשל הנסיון לפתור תסמיני אלרגיה בעין. כיום התרופה השתנתה, השימוש בסטרואידים הופסק ובמקומו נכנסו משחות חדשות שאינן קשורות עם תופעות לוואי מרחיקות לכת.

השילוב שבין תחומי רפואה שונים – אלרגיה, אמינולוגיה, עיניים ורפואת ילדים – עשויה לפתור בעיות מרחיקות לכת בקלות.

מאמרים נוספים
חיוג מהיר
waze