מימוש זכויות רפואיות חייג עכשיו 08-9182222  |  חיפוש באתר

קצבת נכות כללית

קצבת נכות כללית הינו סעיף זכאות לפיו משולמת קצבה לאדם שכושר השתכרותו הצטמצמה עקב נכות ב-50% לכל הפחות, כולל עקרת בית שיכולתה לבצע עבודות בית הצטמצמה ב-50% לפחות.

 

קצבת נכות כללית מורכבת מאחוזי נכות הנקבעים על ידי וועדה רפואית של המוסד לבטוח לאומי בהתאם לרשימת אחוזי נכות המוגדרים בתקנות הביטוח לאומי לכל ליקוי רפואי. הוועדה, בעזרתו של רופא מומחה בתחום ושל פקידי תביעות, קובעת את דרגת אי הכושר של התובע ובהתאם לכך נקבע שיעור קצבה לה זכאי התובע (אחוז הנכות). כך למשל אדם שהוכר כנכה, או עקרת בית שנקבע לה דרגת אי יכולת להשתכר העולה על 74% זכאי/ת לקבל קצבת נכות מלאה (100% נכות).

 

קצבת נכות המשולמת לאדם שהוכר כנכה תלויה בחומרת הנכות או הליקוי הרפואי ובכושר השתכרותו. זאת אומרת שאדם יכול לקבל אחוזי נכות גבוהים אך קצבה נמוכה במידה ויכולת ההשתכרות שלו לא נפגעה באופן משמעותי.

 

תוספות לקצבת נכות חודשית

קצבת הנכות הבסיסית הנקבעת לאדם נכה או לעקרת בית, ישנן לעתים תוספות הקבועות בחוק. בדרך כלל תוספות אלו אינן ניתנות באופן אוטומטי ויש צורך להגיש בקשה נוספת המלווה באישורים המתאימים על מנת לקבלן.

 

תוספת עבור תלויים

תוספת עבור בן/בת זוג ושני ילדים מתחת לגיל 18, או ילדים בשירות צבאי או שירות לאומי. שיעור התוספות תלוי בהכנסותיו של הנכה ובהכנסותיהם של התלויים.

 

גמלת שירותים מיוחדים

תוספת לנכים בעלי דרגת אי כושר בשיעור הגבוה מ 74% ואחוז נכות של 50% ומעלה.

 

קצבת ניידות

קצבת ניידות הינה קצבה המשלמת לאדם המוגבל בניידות ועומד בתנאי הזכות של הביטוח הלאומי. קצבת ניידות מסייעת בהשתתפות הוצאות הניידות. קצבת ניידות מוענקת לזכאים בעלי נכות בגפיים התחתונות במטרה לסייע להם לרכוש רכב מיוחד. למידע נוסף אודות קצבת ניידות

 

הגשת תביעה לנכות כללית אל המוסד לביטוח לאומי

במקרה של תביעה לנכות כללית מדובר למעשה בשתי וועדות שונות –

  • הגשת תביעה לנכות כללית כוללת ועדה רפואית בביטוח לאומי אשר תפקידה לקבוע את שיעור הנכות או הלקות הרפואית.
  • ועדת אי כושר אשר תפקידה לקבוע את מידת אי-יכולתו של הנכה להשתכר.

 

בהתאם לסוג התביעה והנכות הרפואית, לעתים מתבקש הפונה לעבור בדיקות רפואיות נוספות ואף להופיע בשנית מול הוועדה הרפואית בביטוח הלאומי. בנוסף, במקרים מסוימים קיימת מגבלת זמן בהגשת תביעה לנכות כללית ואי עמידה בזמנים המוגדרים יכולה לפגוע בזכויות המבוטח. בדיקת זכאות לקצבת נכות הינה בדיקה יסודית ומורכבת האורכת זמן לא קצר.

 

על מנת לזרז ולייעל את הטיפול בבקשה ועל מנת להעלות את הסיכויים לקבלת זכאות מקסימלית, יש צורך בליווי והכוונה מקצועי, מילוי מדויק של כל הטפסים, המצאת אישורים רפואיים מתאימים והופעה יעילה מול הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי.

 

Rights For You מתמחה בהגשת תביעות לנכות כללית אל המוסד לביטוח לאומי
השאירו פרטים באמצעות הטופס ונחזור אליכם בהקדם

 

זכאויות נוספות עבור קצבת נכות

מקבלי קצבת נכות כללית יכולים לתבוע ולהנות מרשימה ארוכה של זכויות נכים במוסדות שונים, כגון: רשויות מקומיות, משרד התחבורה, משרד הרווחה, מס הכנסה, משרד הבינוי והשיכון ועוד.

כמובן שגובה ההטבות או ההנחות תלוי באחוזי הנכות הנקבעים במוסד לביטוח לאומי.

 

זכויות ברשויות המקומיות

אם וכאשר המוסד לביטוח הלאומי הגדיר אתכם כנכים המקבלים קצבת נכות, הנכם זכאים להקלות בתשלומי הארנונה. קבלת ההטבה דורשת הגשת בקשה מסודרת לרשויות המקומיות.

 

זכויות במשרד הרווחה

נכה המקבל קצבת נכות והביטוח הלאומי הגדיר את נכותו בשיעור של 74% לפחות זכאי להנחה בהתקנת קו טלפון, זמני שיחות מוזלים ודמי שימוש מופחת. למימוש ההטבה יש לפנות למשרד הרווחה בצירוף בקשה מסודרת.

 

זכויות במשרד התחבורה

נכה המוכר מול הביטוח הלאומי בשיעור של 74% והוא מקבל קצבה חודשית, זכאי לסיוע בתשלום שכ"ד או לחילופין סיוע ברכישת דירה מאחת מחברות הבנייה הציבוריות (פרזות, עמיגור, חלמיש, עמידר ועוד).
למימוש ההטבה יש לגשת לסניף הבנק ולהגיש בקשת זכאות.

 

זכויות במיסים

מס הכנסה – נכה בהיקף של 90% לפחות ונכים לצמיתות זכאים לפטור רפואי מתשלום מס הכנסה. את הבקשה יש להגיש למשרדי מס הכנסה.

מס רכישה – נכה שדרגת אי הכושר שלו בשיעור של 74% לפחות או נכה לצמיתות, זכאי לקבל הנחה במס רכישה. בכדי לממש את ההטבה יש להגיש בקשה למשרד האוצר.

 

זכויות בקופות החולים

נכה המוכר אל מול הביטוח הלאומי זכאי לפטור מתשלומי ביקור רופא, ביקור במרפאות חוץ, בדיקות במכונים ותשלום התחייבות לבתי החולים. הביטוח הלאומי מעדכן את קופת החולים באופן אוטומטי על מצבו של הנכה ולכן אין צורך להגיש טפסים נוספים.

 

זקוקים למידע נוסף אודות זכויות נכים ?

Rights for You תייעץ, תכוון ותעניק ליווי אישי ומסור בכל תחום מימוש זכויות הנכים בישראל.

Rights for You מימוש זכויות רפואיות

 

 

מאמרים נוספים
חיוג מהיר
waze