מימוש זכויות רפואיות חייג עכשיו 08-9182222  |  חיפוש באתר

קצבה מביטוח הלאומי שלא כחוק

כאזרחי ישראל כולנו תלויים בביטוח הלאומי, אם כשותף עתידי אשר יבוא לצרתנו ביום גשום ואם כזרוע המשלמת של ממשלת ישראל על שירותים אותם אנו זכאים לקבלה קצבת ביטוח לאומי, כגון: תשלום עבור שירות מילואים, מענק לידה, קצבה חודשית עבור אובדן כושר עבודה או נפגעי פעולות איבה וכדומה.  

 

אנו נאלצים לא אחת לחכות בתורים הארוכים ולחזור מספר פעמים בכדי למלא טופס אשר לבסוף יעניק לנו את אשר מגיע לנו. לא אחת קורה והתשלומים של קצבת ביטוח לאומי מגיעים אלינו לבסוף שלא באופן המתאים, ולעיתים אף מגיעים אלינו תשלומים אשר לא מגיעים לנו לפי חוק. לכן, כיצד ננהג אם יופיע זיכוי בחשבון הבנק מהביטוח הלאומי?  

 

קבלת קצבה מביטוח לאומי שלא כחוק

 

לאחרונה יוצא המוסד לביטוח לאומי בקמפיין בערוצי המדיה השונים, הקורא לתושבים אשר קיבלו קצבת ביטוח לאומי ומענקים אשר לא כחוק להחזירם אל השולח, קרי, הביטוח הלאומי. יש שיטענו כי מנגנוני האבטחה אשר היו אמורים למנוע תופעה שכזאת אינם מתפקדים ואינם עושים עבודתם נאמנה, קל וחומר שאינם מסוגלים גם לתקן את הבעיה ולכן נשענים פקידי הביטוח הלאומי על רצונם הטוב של האזרחים.  

 

האם מקרה זה הנו ייחודי לביטוח הלאומי? האם יתכן כי מוסד כה גדול אשר כה רבים תלויים בו, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה טיפולית שיקומית לא יתפקד ויפזר כספים שלא לצורך? והאם ניתן להחזיר את הגלגל לאחור במקרים שכאלה?  

 

נותני השירות בביטוח הלאומי, כמו גם הפקידים והרופאים בוועדות השונות, נצרכים לא אחת לעמוד אל מול פרצי הרגשות המלווים את תהליך החזרת התשלומים, בייחוד לאור העובדה כי בתחילת התהליך, נאלץ התובע להשקיע זמן רב ולהתמודד עם ביורוקרטיה מתישה ולא פשוטה כלל. לא פלא איפה כי התובעים (אזרחי ישראל) ובני משפחתם אינם ששים לעזרת הביטוח הלאומי וממהרים להחזיר כספים שברשותם שלא כחוק.  

 

תדמיתו של הביטוח הלאומי

תדמיתו של הביטוח הלאומי כמנגנון כבד, בלתי יעיל ואפילו מסורבל אינם תורמים לחיזוק הקשר עם הציבור ובכך איננו מעודד את הציבור להחזיר כספים. על הביטוח הלאומי להכיר ביכולותיו, או נכון יותר במגבלותיו ולשקם את תדמיתו, הן אל מול אזרחי ישראל והן אל מול משרדי הממשלה השונים. דבר זה חשוב על מנת למנוע מצב בו יאלץ הביטוח לאומי להפעיל מנגנוני אכיפה של קנסות על אלו אשר תלויים בו יותר מכל, הנכים, בעלי הקצבאות וכמובן משרתי המילואים ושכמותם.  

 

בהחלט ראוי ונכון יהיה אם הביטוח הלאומי ישנה מבפנים את התהליך ואת אופי העבודה אל מול הפונים. בניית האמון מחדש בקרב הציבור הישראלי הנו קשה ולעיתים גם בלתי אפשרי, אך כולנו תלויים בביטוח הלאומי, ובצורה כזאת או אחרת כולנו ניפגש בתור הארוך לקבלת שירות והגשת תביעה עבור קצבת ביטוח לאומי. ואם הביטוח הלאומי ישכיל לשנות את המצב כעת עוד כמה שנים כולנו נרוויח!

 

Rights For You מתמחה בתחום מימוש זכויות רפואיות ומעניקה ליווי אישי וצמוד בכל תביעה המוגשת אל המוסד לביטוח הלאומי

מאמרים נוספים
חיוג מהיר
waze