מימוש זכויות רפואיות חייג עכשיו 08-9182222  |  חיפוש באתר

חשיבות מיצוי זכויות רפואיות בטיפול בקשישים

אדם קשיש נאלץ להתמודד עם קשיים מרובים, הנובעים בחלקם הגדול מכך שהמצב הגופני ולפעמים גם הנפשי שלו יורד עם השנים: רשימת הגורמים לקשיים האלה עלולה לכלול מחלות קיימות, הזדקנות טבעית של הגוף ועוד. כדי להוסיף למורכבות קיים גם הקושי הכלכלי, שנראה די הגיוני על רקע העובדה שמפסיקים לרוב לעבוד בגיל הזה. בתנאים האלה עולה חשיבותן של הזכויות הרפואיות.

 

שורה ארוכה של זכויות

כיום יש גורמים רבים שעשויים להעניק זכויות לאוכלוסייה המבוגרת, כאשר ברוב המקרים את הזכויות ניתן יהיה לקבל רק כאשר רמת התפקוד של האדם הקשיש אכן נמוכה. המוסד לביטוח לאומי מעניק זכויות כלכליות ואחרות, אך תנאי מרכזי לקבלתן הוא קביעה שלאדם יש אחוזי נכות בוועדות מטעם אותו מוסד. זכויות רפואיות אפשר לקבל גם דרך גורמים אחרים, דוגמת הביטוחים המשלימים של קופות החולים או ביטוחי הבריאות הפרטיים שבהם תמצאו סעיפים של סיעוד, אבדן כושר עבודה וכן הלאה.

 

התוצאה היא שיכול להיות מגוון רחב של זכויות שהאדם עשוי לקבל. חלק מרכזי ברשימת הזכויות הוא כלכלי, כמובן, עם קצבאות חד פעמיות או שוטפות שהאדם עשוי ליהנות מהן בגיל המבוגר. חלק מהסכומים הם כלליים וחלקם מיועדים למטרה מוגדרת, דוגמת מימון מטפלות בקשישים. לצד זה האדם המבוגר עשוי ליהנות מהנחות מגוונות בתחומים שונים, החל ממיסוי, דרך תשלום לרשויות (ארנונה, חברת החשמל) ועד הנחות על מקומות בילוי ופנאי. כל אלה הכרחיים מכיוון שהם מאפשרים לקשיש להתנהל בכבוד ולקבל את הטיפול האידאלי עבורו בצורה נוחה יחסית מבחינה כלכלית.

 

אז איך לא נופלים בין הכיסאות?

בהקשר של זכויות לקשישים בפרט וזכויות בכלל, עלול להיות פער משמעותי בין הרצוי לבין המצוי. האדם הקשיש עלול לא לדעת מה התהליך הנדרש ממנו על מנת לקבל את הזכויות או מהם השלבים שחייבים לבצע כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה: הגשה נכונה של הטפסים, קבלת חוות דעת רפואיות על ידי מומחים לתחום הספציפי וכן הלאה. יש שטוענים שחלק מהגורמים שאמורים להעניק את הזכויות מנסים להפוך במודע את החיים של בעלי הזכויות למורכבים, עם קשיים ביורוקרטיים אלה או אחרים, עם ניסוחים מעורפלים של התקנונים וכן הלאה. התוצאה היא שהאדם עלול לא לקבל את מלוא הזכויות שאמורות להגיע לו על פי החוק.

 

החדשות המעודדות הן שיש מה לעשות בנדון. מחקר מקדים וביצוע בדיקות של מלוא הזכויות יכולים להגדיל את סיכויי ההצלחה: אתרי האינטרנט והתקנונים מכילים מידע מגוון, למשל אופציה אחרת היא להיעזר באיש מקצוע המתמחה במתן סיוע לאנשים במימוש הזכויות הרפואיות שלהם, בין אם מהפן הביורוקרטי, המשפטי או מכל פן אחר.

מאמרים נוספים
חיוג מהיר
waze