מימוש זכויות רפואיות חייג עכשיו 08-9182222  |  חיפוש באתר

זכויות רפואיות – לא רק לנפגעי עבודה

פגיעה בעבודה עשויה להיות תוצאה של תאונה שהתרחשה בעבודה, בזמן העבודה, בדרך אל העבודה או כאשר האדם חוזר מהעבודה לרבות השתלמויות, אירועים ופעילויות שמתקיימים מטעם העבודה. נוסף על כך, יכולה הפגיעה להיות תוצאה של מחלת מקצוע – כלומר להיות תוצאה של מחלה שנגרמה בעקבות העיסוק בתחום. בין המחלות שנחשבות למחלות מקצוע ניתן למצוא מחלות עור, צרידות ועוד.  

 

נפגעי העבודה זכאים לזכויות רפואיות. מעבר לנפגעי עבודה זכאי כל אדם שחלה או סובל מבעיה רפואית שמגבילה את תפקודו לקבל זכויות מחברת הביטוח או מהמדינה. הזכויות יכולות להיות קצבאות שנתיות או חודשיות, הנחות בארנונה, הנחות בנסיעה בתחבורה ציבורית, קבלת עזרה בתשלום שכר הדירה, פטור ממס הכנסה, קבלת טיפולים רפואיים בחינם ועוד.

 

יש לציין כי הזכויות מגיעות לאנשים שנפגעו באופן פיזי או נפשי. מעבר לכך, מגיעות הזכויות הרפואיות לנשים שביצעו תרומת ביציות, לנכים, לילדים, לפונדקאיות ועוד.  

 

באמצעות הזכויות הרפואיות יכולים אנשים רבים אשר לא יכולים להתפרנס באופן עצמאי בשל סיבות רפואיות, נפשיות וכו' לאפשר לעצמם לחיות בתנאים סבירים.    

 

הסבר על זכויות רפואיות שאינן ניתנות לנפגעי עבודה

 

תרומת ביציות

האינטרס של המדע הוא לייצר אצל הנשים התורמות כמות מקסימלית של ביציות כך שהן אינן מוגנות. הרצון לייצר כמות מקסימלית של ביציות וההליכים המעורבים בכך עלולים לגרום להתפתחות סרטן הרחם והשחלות ולגרום לסיכונים נוספים שנובעים מעודף גירוי השחלות – כל זאת כאשר אין לרפואה מידע בנוגע להשפעה של ההליך על הבריאות והפריון של התורמות בעתיד.

 

כדי להתמודד עם הנושא הוגשו הצעות שונות שמטרתן לתקן את הצעת החוק – להגן על הנשים התורמות ולהגדיר את העונש שיקבלו הרופאים במידה ויסכנו אותן. נשים שתורמות ביציות מקבלות פיצוי כספי של 20,432 ₪ לכל מחזור שאיבה, הפיצוי ניתן מבית החולים בו בוצע הטיפול והוא פטור מתשלום למס הכנסה.  

 

קצבת נכות פיזית

קצבת הנכות הפיזית ניתנת בהתאם לרמת המוגבלות של הנכה: דרגה מלאה בשיעור של 75%-100% נכות הינה 2,342 ₪, דרגה חלקית של 74% נכות הינה 1,733 ₪, נכים בשיעור של 65% יקבלו קצבה של 1,522 ₪ ונכים בשיעור של 60% יקבלו קצבה של 1,405 ₪.

 

כמו כן, ישנה קצבת נכות נוספת (קח"ן) – הקצבה ניתנת לנכים שלא יכולים להשתכר בדרגה של 75% ולאנשים שסובלים מנכות רפואית בדרגה של 50% ולא נמצאים במוסד ציבורי שמשלם יותר מ- 50% מהוצאות תחזוקתם. קצבת ק"חן מחושבת לפי קצבת יחיד של 17% נכות רפואית בשיעור של 80% ומעלה, 14% לנכים בשיעור של 70%-79% ו- 11.5% לנכים בשיעור של 50%- 69%. למידע נוסף אודות קצבת נכות כללית

 

קצבת נכות נפשית

נכות נפשית מתייחסת להפרעות פסיכו- נוירוטיות והפרעות פסיכוטיות. התקנות של הביטוח הלאומי מחמירות בנוגע להפרעות הפסיכו- נירוטיות ולכן מגישי הבקשה צריכים להוכיח כי הם סובלים מקושי תפקודי, מקצועי וחברתי. כדי להוכיח לביטוח הלאומי שהאדם סובל מנכות נפשית עליו לעבור הערכה אצל פסיכולוג, פסיכיאטר ועובד סוציאלי.

 

נוסף על כך, יש למלא טופס תביעה לקבלת הקצבה. במידה ומדובר על ילד יצטרכו ההורים למלא את הטופס. אנשים שסובלים מנכות נפשית, לא יכולים להתפרנס ונמצאים בדרגה של 40% ומעלה זכאים לקבל קצבה של נכות כללית. במידה והם סובלים מדרגה של 90% ומעלה הם זכאים לפטור ממס הכנסה.  

 

קצבת ילדים

קצבת ילדים ניתנת למשפחות בעלות ילדים מתחת לגיל 18. המטרה של הקצבה היא לסייע למשפחות להתמודד עם הוצאות הגידול והיא ניתנת לכל המשפחות- ללא קשר להכנסותיהן. במרבית המקרים משלם הביטוח הלאומי באופן אוטומטי ובהתאם למידע שהוא מקבל מבית החולים. סכום הקצבה נקבע לפי מספר הילדים, תאריך הלידה של הילדים והזכאות של אחד מההורים לקבלת קצבה מהביטוח הלאומי.

 

הקצבה ניתנת בכל חודש ב- 20 לחודש. חשוב לציין כי במידה ומדובר על משפחות בעלות הרבה ילדים או משפחות חד הוריות שמקבלות קצבת קיום הן יקבלו מענק לימודים. המענק ישולם בכל שנה בתחילת השנה ויינתן לילדים בני 6-14.  

 

קצבת פונדקאות

לאחר שנחתם ההסכם בין האם הפונדקאית ובין ההורים לעתיד היא זכאית לקבל קצבה בכל חודש. הקצבה מכסה את עלות הבדיקות שיתבצעו במהלך ההיריון- כמו למשל- שקיפות עורפית, מי שפיר, סקירות ועוד. במידה והאם הפונדקאית אינה יכולה לעבוד במשך התקופה היא מקבלת קצבה אשר מכסה על אובדן היכולת לעבוד.

 

כמו כן, עשויה האם הפונדקאית לקבל פיצויים נוספים – זאת בהתאם להסכם שבוצע בין הצדדים. סכומי הפיצויים יתווספו לסכום שתקבל האם הפונדקאית לאחר הלידה. מעבר לזאת, זכאיות האם הפונדקאית והאם המיועדת לסכום כספי- דמי לידה ובמידה והאם הפונדקאית עבדה לפני או במהלך ההיריון היא זכאית לקבל חופשת לידה.

מאמרים נוספים
חיוג מהיר
waze