מימוש זכויות רפואיות חייג עכשיו 08-9182222  |  חיפוש באתר

זכויות חולי סרטן – הכרה כתאונת עבודה (מחלת מקצוע)

ישנם מקרים מסוימים שמבוטח המשלם חודש בחודשו ביטוח לאומי, בין אם שכיר או עצמאי זכאי לקבל הכר במחלת מקצוע כתאונת עבודה. מחלת מקצוע יכולה להיות מגוון מחלות שונות, כמו מחלות עור, פגם בשמיעה וגם חולי בסרטן.

 

אדם החולה בסרטן, אשר יוכיח כי עבודתו הייתה בבחינת גורם סיכון שעקב כך פרצה מחלת הסרטן, יהיה זכאי להיות מוכר כנפגע עבודה ולקבל את זכויות נפגעי עבודה דרך המוסד לביטוח לאומי. חשוב לציין כי מדובר בקצבאות שונות או במענקים המגיעים לו בתקופת מחלתו.

 

ממה יכולה להתפתח מחלת הסרטן במקרה של נפגע עבודה?

מחקרים רבים הוכיחו כי חשיפה למגוון גורמים וחומרים טבעיים או מלאכותיים בסביבת עבודה יכולים לגרום לחולי בסרטן. למעשה, גורמים סביבתיים כמו חשיפה לחומרים מסרטנים כמו – לתרופות מסוימות, להורמונים, קרינה, חומרים כימיים, חיידקים ועוד מגוון חומרים אחרים יכולים להתפשט ולהימצא בסביבתו של העובד ולגרום לו לחולי זה.

 

מסיבה זו, אדם שחלה במחלת הסרטן ויש חשש כי היא נגרמה לו כתוצאה מחשיפה לחומרים אלו במקום עבודתו, ייתכן כי הוא יהיה זכאי להיות מוכר כנפגע עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי.

 

אדם שהוכר כנפגע בעבודה עקב חולי במחלת הסרטן זכאי לקבל את הזכויות הבאות מביטוח לאומי:

דמי פגיעה – דמי פגיעה הם תשלום שהמוסד לביטוח לאומי משלם למבוטח שנפגע בעבודה (מתאונת עבודה או ממחלת מקצוע), ועקב כך הוא נעדר מעבודתו. לאחר בדיקות של ביטוח לאומי והכרת המחלה כפגיעה בעבודה, העובד יקבל דמי פגיעה בגובה של 75% מהכנסתו של הנפגע עד מקסימום 90 ימי עבודה.

 

במידה והנפגע אינו יכול לחזור לעבודתו עקב המחלה עליו להגיש בקשה לביטוח לאומי על מנת שיכירו בו כנכה, על מנת שביטוח לאומי יוכל לקבוע אחוזי נכות זמניים לתקופה נוספת של עד 100% נכות למקסימום ארבעה חודשים נוספים.

 

נכות מעבודה – במידה ומדובר בנכות כתוצאה מהתפרצות המחלה כתוצאה מעבודתו, המבוטח יהיה זכאי לקבל אחוזי נכות או זמנית או קבועים על פי החלטת הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי. גובה התגמול של קצבת הנכות תלוי בשיעור הנכות ובשיעור השכר של החולה טרם גילוי מחלתו.

מאמרים נוספים
חיוג מהיר
waze