מימוש זכויות רפואיות חייג עכשיו 08-9182222  |  חיפוש באתר

הכנה לועדה רפואית

איך עוברים ועדה רפואית בהצלחה

חלק מתהליך מימוש זכויות רפואיות כרוך בבדיקות רפואיות וכן בהופעה בפני ועדה רפואית או מספר ועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי. שלב זה הינו שלב קריטי, לכן חשוב מאוד לבצע באופן קפדני הכנה לועדה רפואית ולהתכונן באופן הטוב ביותר.

 

בסיום, ועדות רפואיות מחליטות על אחוזי הנכות שיינתנו למבוטח. ועדה רפואית מורכבות מרופא מומחה בתחום ממנו סובל המבוטח, וממזכיר ישיבה שתפקידו לנהל את מהלך הועדה, לרשום את דו"ח הועדה ולדאוג לזכויות המבוטח.

 

במקרים מסוימים, בהם סובל המבוטח ממספר מחלות בתחומים שונים, יושבים בועדה הרפואית מספר רופאים בהתאם לסוגי המחלות. במקרים רבים הזמן המוקדש למבוטח בחדר הועדה קצר ביותר, ולכן חשוב מאד לבצע הכנה לועדה רפואית, להתכונן מראש ולהדגיש רק את הנתונים החשובים באמת לצורך קביעת אחוזי נכות.

ועדה רפואית מורכבת ממספר רופאים מומחים  

ועדה רפואית – התהליך

עם כניסתך לחדר תתבקש להציג תעודה מזהה עם תמונה, בלעדיה לא תוכל הועדה רפואית לדון בתיק שלך. כמו כן תתבקש לחתום על הסכמתך להיבדק על ידי רופא הועדה. לאחר תהליך הזיהוי, תוכל להציג בקצרה את המקרה הרפואי שלך, כולל פירוט המגבלות והקשיים שלך לתפקד בבית או בעבודה כתוצאה מהמחלה.

 

יש להציג את הדברים החשובים בלבד, בהתחשב בכך שכל החומר הרפואי שהוגש על ידך מראש נמצא בתיק הרפואי המונח בפני רופא הועדה.

זכותך להיכנס לחדר הועדה עם מלווה אחד: עורך דין, מתורגמן או קרוב משפחה שיוכל לעזור לך להציג את המקרה שלך ולענות על שאלות הרופא. נשים יכולות לבקש להיות מלוות על ידי אישה נוספת במהלך הבדיקה הגופנית.

 

במידה ונוספו לך מסמכים רפואיים שלא נמצאים בתיק הרפואי –

תוכל להגישם לבדיקת הרופא והם יוספו לתיקך במקום (חשוב לשמור אצלך צילומים של מסמכים אלו). לאחר הצגת המקרה ושלב התשאול, ייתכן ותתבקש לעבור בדיקה גופנית על ידי הרופא, אך לא בכל המקרים נדרשת בדיקה כזו.

 

בסיום אותה ועדה רפואית תתבקש לחתום על פרוטוקול. חשוב לקרוא את הפרוטוקול על מנת לוודא שלא הושמטו פרטים חשובים שכן חתימתך מהווה הסכמה לכל הכתוב בו.

 

מסמכים רפואיים שלא הוצגו בועדה הרפואית  

החלטות ועדה רפואית

עם יציאתך מחדר הועדה, הרופא מקריא למזכיר הועדה את ממצאי בדיקתו וקובע את החלטתו בהתאם למסמכים שהוגשו, הריאיון והבדיקה הגופנית. חוות הדעת של הרופא המומחה מועברת לרופא מוסמך לשם קביעת אחוז הנכות הרפואית, תאריך תחילת אחוז הנכות הרפואית ותקופת הנכות הרפואית, אם זמנית ואם קבועה.

 

במקרים מסוימים רופא הועדה יבקש ממך לעבור בדיקות רפואיות נוספות בקופת חולים או להמציא מסמכים רפואיים נוספים. במקרה כזה הועדה לא תקבע אחוזי נכות עד שתקבל את תוצאות הבדיקות או את המסמכים, אך לא תצטרך להופיע שוב בפני ועדה רפואית נוספת.

 

ערעור על החלטת הועדה

על החלטת ועדה רפואית ניתן לערער תוך 60 יום מיום קבלת ההודעה. זאת במידה אם נקבעו לך פחות מ-80% נכות. יש לשלוח את הבקשה בכתב בצירוף נימוקים רלוונטיים אל הביטוח הלאומי. לא יאוחר מ-60 יום מיום קבלת ההודעה.

 

את הערר בוחנים בפני ועדה רפואית לעררים המורכבת משניים או שלושה רופאים, החלטת הועדה לעררים הינה סופית ואין אפשרות לערער עליה אלא אם כן מדובר בשאלה משפטית שניתן להפנות לבית הדין האזורי לעבודה.

 

ההצלחה תלויה בהכנה לועדה רפואית

הכנה לועדה רפואית יכולה להיות מאוד קריטית, ועדות רפואיות הינה הזדמנות חד פעמית להוכיח שהנך סובל ממגבלה רפואית הפוגעת ביכולתך להשתכר או לתפקד בבית.

 

החלטת ועדה רפואית  

 

 

מידת המוכנות איתה תגיע לועדה הינה קריטית להחלטת הועדה ולסיכוייך לממש את זכויותיך הרפואיות.

לכן, חשוב לבצע הכנה מקצועית וקפדנית על הצד הטוב ביותר.

 

 

על מנת לשפר את סיכויי הצלחתך, מומלץ להתייעץ איתנו על מנת שתוכל לקבל:

  • ייעוץ לגבי בדיקות רפואיות ממצות ומתאימות.
  • ייעוץ לגבי איסוף וארגון מסמכים רפואיים רלוונטיים.
  • ייעוץ לגבי התשאול בפני הועדה. מה להגיד, מה לא להגיד, איך להציג את עיקרי הדברים תוך מספר דקות וכד'.

 

למידע נוסף אודות הכנה לועדה רפואית בביטוח לאומי פנו אלינו באמצעות טופס צור קשר

מאמרים נוספים
חיוג מהיר
waze