מימוש זכויות רפואיות חייג עכשיו 08-9182222  |  חיפוש באתר

מהם הזכויות הרפואיות המגיעות לנפגעי חרדה

לצערנו במצב הביטחוני בארץ, תופעת החרדה היא נרחבת בקרב האוכלוסייה ולעיתים היא עשויה לפגוע באיכות החיים. יש מצבים שאנשים התמודדו עם טראומות בשל המצב הביטחוני והיו חשופים למראות או מצבים קשים, גם אם לא נפגעו פיזית, הם לחלוטין נפגעו נפשית והם סובלים מחרדות, אלו אנשים שנקראים – נפגעי חרדה.

חרדה היא למעשה תגובה פסיכולוגית או פיסיולוגית של הגוף בעקבות מתח, ודאגה שנובעת מתגובה של חירום שהגוף חש מול סכנה ממשית או דמיונית, במודע או לא במודע – היא קיימת. לעתים החרדה תיגרם כתגובה למצב שבאמת מתרחש אך לעיתים היא קורית ממצב שנתפס מאיים אך הוא לא. גם לנפגעי חרדה יש זכויות וחשוב להכיר בהם. יש היום דרכים רבות שעוזרות לחרדה בעזרת טיפול יעיל בחרדות. אך יש גם זכויות לנפגעי חרדה ועל כך נפרט.

סימפטומים של נפגעי חרדהמכון חיבורים - נפגעי חרדה

הפרעות חרדה מופיעות גם אצל מבוגרים וגם אצל ילדים. בצורה כזו או אחרת ובעוצמה משתנה. יש להן מגוון של סימפטומים פיזיולוגיים כמו: יובש בפה, חוסר תיאבון,  מתח בכל שרירים, רעד סחרחורות, תחושת מחנק, אי נוחות בדרכי העיכול, שלשולים, בחילות, קשיי בליעה והזעת יתר ועוד. גם סימפטומים פסיכולוגיים כמו: עצבנות, מתח, אי שקט, ניתוק עצמי, חשש הרע מכל, פחדים לא הגיוניים, תלות, הסתגרות ועוד. 

עד עשרה אחוז היום מהאוכלוסייה יכולה לסבול מחרדה כזו או אחרת, וכמעט כל אדם חווה חרדה בחייו. הפרעת חרדה היא תופעה מעיקה שפוגעת באיכות החיים. בהרבה מקרים קיימת פגיעה ביכולת ריכוז או ביכולת שיפוט, בלקיחת אחריות ועוד תכונות אחרות שהן חשובות לתפקוד היום יומי. במידה שהפרעת החרדה יכולה לפגוע בתפקוד היום יומי, יש לאותו אדם זכויות רפואיות וגם זכאות לזכויות מביטוח לאומי. כאמור תלוי בסוג החרדה ובחומרה שלה.

טיפול בחרדות

היום יש מגוון של דרכים ושיטות לסייע לאנשים שסובלים מחרדות גם באמצעות פסיכיאטר או פסיכולוג, בעזרת נטילת כדורים פסיכיאטריים וגם בדרכים טבעיות יותר שמלוות במדיטציות, בתרפיה של הגוף וכו'. כל אדם חווה חרדה בעוצמה ובתדירות אחרת ולכן חשוב לדעת באופן אינדיבידואלי את מקור החרדה ואיזה טיפול יהיה יותר אפקטיבי לאדם עצמו.

זכויות נפגעי חרדה

רבים מהאנשים שסובלים מחרדה לא מסוגלים לעבוד בשוק החופשי כמו רוב האוכלוסייה, הם לא יכולים לקום בבוקר ולהתחיל יום רגיל ללא הפרעות וללא חרדות, לכן החוק מקנה להם את הזכות כמו כל אדם שנפגע או פגוע מבעיה כלשהי, לקבל קצבת נכות כמקור הכנסה. הזכאות לסיוע עבור אותם אנשים מוגדרת כנכות נפשית והיא נקבעת על פי קריטריונים של המוסד לאומי, שמחליט אם אכן האדם סובל מחרדה ממשית שפוגעת לו בחיי היום יום ומאלצת אותו לא לתפקד.

מאמרים נוספים
חיוג מהיר
waze